ACCRA INDIE FILMFEST 2024 – SELECTED FILMS

 ACCRA INDIE FILMFEST 2024 – SELECTED FILMS

The Accra Indie Filmfest (AiF) celebrates the 6th edition of its innovative short film festivals under the theme “Africa to the world, the world to Africa” and is slated for 29th July to 3rd August 2024.

After several months of film reviews, in-depth analysis and programming deliberations, 63 short films have finally been considered which include animation, narrative films, music films, student films, documentaries and digital stories from 30 countries to be screened and celebrated as part of this year’s edition of the festival.

The 7-member jury comprised seasoned filmmakers and film critics including Carl Kwesi Earl-Ocran (UK), Burak Oguz Saguner (Turkey), Ruth Nazzinda (Uganda), Ambrose B. Cooke (Burkina Faso), Omoladun Adenuga (Nigeria), Tony Asankomah (Ghana), and Mpho Ramathuthu (South Africa)

This year’s festival edition promises to be an amplified version of the festival’s previous amazing editions with more exciting activities including masterclasses, industry conversations, art exhibition, AiF Music Synergy Concert, and awards gala.

For more information and details, visit www.accraindiefilmfest.org and follow all their social media handles.

Take a sneak peek of the selected films below.

GHANA

  • Baby Something – Nicole F. Amarteifio – Narrative
  • Hug Someone – Enuk Souer – Narrative
  • Nyame Mma (Children of God) – Joewackle J. Kusi – Narrative
  • Life in Limbo – Michael Kwame Ansah – Documentary
  • Rise – Jesse Sunkwa-Mills – Animation
  • Rule of Thumb – Delanyo – Student Film
  • EBU – Thompson Lordson – Student Film

UNITED STATES

  • Superman Doesn’t Steal – Tamika Lamison – Narrative
  • In The Garden of Tulips – Julia Elihu – Narrative
  • Lettre La – Kyvon Edwin – Narrative
  • Akos & Janet – Boafoa Offei-Darko – Narrative
  • Together – Garrett Hubbard – Documentary
  • Hanina/ Homesick – Yasmin Moll – Animation

UNITED KINGDOM

  • The Perfect Knight – Stephané Alexandre – Narrative
  • Elmina – Eoghan McDonaugh – Documentary
  • The Rich Legacy Of A Vibrant Fabric – Dannyelle Arthur – Documentary
  • From The Top – Rich Farris – Animation
  • Date With Death – Harry Sherriff – Student Film

FRANCE

  • Scapegoat – Nicolas Séry – Narrative
  • Allies – Salif Cissé – Narrative
  • The Fall of Phaeton – Aurélie Filain – Narrative
  • Rage – Youssouf BA – Student Film
  • The Sea Won’t Scare Us – Camille Toulmé & Julien Goudichaud – France

NIGERIA

  • The Delectable Azeezah Sama – Tochi Onwubiko & Orobosa Ikponmwen – Narrative
  • On Your Own – Daniel Omokhagbo Itegboje – Documentary
  • Sealed – Bolanle Jegede – Student Film
  • The Kiriji War – Durotimi Akinkugbe – Digital Story

KENYA

  • Pepo Kali – Lydia Matata – Narrative
  • The Collector – Andrew Evans Omolo – Narrative
  • ENCHUKUNOTO (The Return) – Laissa Malih – Documentary
  • Sipping Words – Ian Gituku Ngene – Documentary

ITALY

  • The Delay – Mattia Napoli – Narrative
  • Fuochi – Mirko Genduso – Narrative
  • A Guerra Finita – Simone Massi – Animation

CHINA

  • Farewell to Myself – Shixiong Luo – Narrative
  • Nobody (Little Pig Demon) – Shui Yu & Liaoyu Chen – Animation
  • The Kidnapping (Old Man Yang) – Yang Gu, Kuang Liu & Liaoyu Chen – Animation

CANADA

  • Gentle Hum of Spring – Simon Garez – Narrative
  • I & I – Conrad Coates – Documentary

BRAZIL

  • Travessia – Alexandre Maciel – Documentary
  • Mutirão – Lincoln Péricles – Digital Story

MEXICO

  • Where is Rafael? – Mariana Azcárate – Narrative
  • Baby Boot – Lorence – Student Film

LEBANON

  • Talk To Me – Ribal Chedid – Student Film
  • Cold In The Morning – Alaa Fleifel – Music Film

MALTA

  • Cookie Box – Adam Żurawiecki – Narrative

SOUTH AFRICA

  • Umlindelo – Mbali Mashaba – Narrative

IRELAND

  • Tethered – Stephen T. Lally – Narrative

JAMAICA

  • Jonhonnu Nuh Dead – Ryan Eccleston – Documentary

AUSTRALIA

  • Katele – John Harvey – Narrative

GERMANY

  • The Neighbor – Asbirg Naranjo – Narrative

MALI

  • SƐBƐN – Rokiatou Konaté – Narrative

SENEGAL

  • The Prophecy – Rehanna Ngom – Student Film

BURKINA FASO

  • Journey of Nowhere – Eric Marie Afer – Narrative

INDIA

  • Momo Deal – Dheeraj Jindal – Narrative

CÔTE D’IVOIRE

  • DÈJÀ NU – Rolf Hellat – Narrative

TANZANIA

  • Mwana Hiti – Haikaeli Gilliard & Nicholas Calvin Mwakatobe – Documentary

SIERRA LEONE

  • Ma ŋaye ka Masaala a se ka Wɔmɛti (From God To Man) – Lansana Mansaray – Documentary

SÃO TOMÉ PRÍNCIPE

  • The Battle of The Giants – Katya Aragão – Documentary

SPAIN

  • Off The Page – Joan Oliver Nadal & Diego Gómez Tejedor – Student Film

RUSSIA

  • Cats. Why Do We Need Them – Liudmila Komrakova – Music Film

SWITZERLAND

  • Pronto (Light Light) – Maximilian Speidel – Music Film

AUSTRIA

  • Kimyan Law (Protection Law) – Nicola Mpunga – Music Film

Leave a Reply

Your email address will not be published.